6 حقیقت علمی که از خواندنش شگفت زده می شوید

6 حقیقت علمی که از خواندنش شگفت زده می شوید

۱- نیاز زنان به خواب بیشتر از مردان است

گفتیم 6 حقیقت علمی که از خواندنش شگفت زده می شوید. دانشمندان آمریکایی دریافته اند که زنان، برخلاف مردان، به خواب بیشتری نیاز دارند. کمبود خواب در زنان، در مقایسه با مردان، اختلالات بیشتری در توانایی های جسمی و ذهنی آنها ایجاد می کند. همچنین عوارضی مانند افسردگی در صورت کمبود خواب در زنان بیشتر از مردان بروز می کند و جالب اینکه صبح هنگام حساس تر خواهند بود.

 

۲- طول عمر در کسانی که کوچک تر از سن شان به نظر می رسند، بیشتر است

بررسی ۳۸۷ جفت دوقلو در دهه های ۷۰، ۸۰ و ۹۰ زندگی شان توسط دانشمندان دانمارکی نشان داد تنها با نگاه کردن به چهره ی یک شخص می توان فهمید که آیا او عمر طولانی خواهد داشت یا نه! به عبارت دیگر، کسانی که کمتر از سن واقعی شان به نظر می رسند، در مقایسه با افرادی که بزرگ تر از سن واقعی شان دیده می شوند، طول عمر بیشتری دارند. دانشمندان این مسأله مرتبط با دی ان ای افراد می دانند. اجزای کلیدی دی ان ای به نام تلومرها هم در اینکه چقدر جوان به نظر برسید نقش دارند. تلومرها نشان دهنده ی میزان توانایی سلول ها در تکرار خود هستند. بر این اساس، کسانی که جوان تر به نظر می رسند، تلومرهای کوتاه تری هم نسبت به سایرین دارند.

 

۳- صبحانه نخوردن برای سلامتی مضر نیست

سومین مورد از 6 حقیقت علمی اختصاص به صبحانه دارد. تاریخچه اینکه چگونه صبحانه مهمترین وعده غذایی نام گرفت بسیار جالب است. در سال ۱۹۴۴، یک شرکت تولید کننده ی غلات صبحانه به نام General Foods، یک کمپین روابط عمومی را شروع کرد و برای اینکه فروش محصولات خود را بالا ببرد، در فروشگاه ها به مشتریان خود بروشورهایی می دادند که در آن ها در مورد اهمیت صبحانه نوشته شده بود و از طریق هر رسانه ای اعلام می شد که به ادعای متخصصان تغذیه، صبحانه مهم ترین وعده ی غذایی روز است. به همین دلیل است که غلات صبحانه هنوز محبوب ترین صبحانه ی دنیا است و کارشناسان مختلفی می گویند که همه باید صبحانه بخورند. اما تحقیقات پزشکی نشان داده است نخوردن صبحانه، مشکلی برای سلامت بدن ایجاد نمی کند و هیچ تأثیری در چاقی یا لاغری ما ندارد. جالب است بدانید تأثیر صبحانه بر سلامت بدن چیزی جز یک افسانه نیست.

 

۴- برای مردان ارتباط با دوستان مفید است

جالب است بدانید به ادعای یک روانشناس بریتانیایی به نام رابین دانبر، مدیر گروه تحقیقاتی عصب شناسی اجتماعی و فرگشتی دانشگاه آکسفورد، هر مردی باید دست کم دو بار در هفته با چهار تا پنج نفر از دوستانش ملاقات کند. آن ها می توانند این زمان را به هر شکلی که مایلند بگذرانند، از بازی های ورزشی گرفته تا رفتن به کافه و رستوران. دانبر مدعی است مردانی که دوستان وفاداری دارند، کمتر افسرده می شوند و سیستم ایمنی شان قوی تر است. نظرتان در مورد حقیقت چهارم از 6 حقیقت علمی چیست؟

 

۵- لرزیدن در سرما به کاهش وزن کمک می کند

به گفته دانشمندان استرالیایی ۱۰ دقیقه لرز کردن در سرما، بیشتر از ۱۰ دقیقه ورزش، چربی ها را از بین می برد. این یافته های جدید بر پایه ی تحقیقاتی هستند که در گذشته در مورد چربی قهوه ای انجام شده بود. چربی قهوه ای نوعی بافت چربی است که انرژی به دست آمده ی بدن را به جای ذخیره کردن، می سوزاند.

 

6- اگر به اندازه ی کافی آب نخورید، بدن تان خودش دست به کار می شود

اگر آب مورد نیاز بدن خود را تامین نکنید، بدن آب مورد نیازش را از هر منبع موجود در خود که بتواند جذب می کند. یکی از مهمترین منابع، روده ی بزرگ است. به این دلیل است که اگر به اندازه ی کافی آب نخورید، دچار یبوست می شوید. در عین حال، اگر روزانه ۷ لیوان آب می خورید و همچنان با مشکل یبوست رو به رو هستید، پیشنهادمان این است که حتماً به پزشک حاذق مراجعه کنید.

دیدگاهی ثبت نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.